ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΩΝ ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΤΗΣ ΕΔΕΣΣΑΣ

Στην αίθουσα Ψηλού Βράχου της Ιεράς Μητρόπολης Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας πραγματοποιήθηκε η χριστουγεννιάτικη εκδήλωση των κατηχητικών σχολείων της Έδεσσας.
mhtropoli2.jpg
mhtropoli1.jpg

Στην εκδήλωση παρόντες ήταν ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας, κ.κ. Ιωήλ, ο Δήμαρχος Έδεσσας, κ. Δημήτριος Γιάννου εκπρόσωποι των στρατιωτικών αρχών και φορέων της πόλης, αλλά και πολλοί γονείς και παιδιά των κατηχητικών σχολείων της Έδεσσας.
Στην εκδήλωση η παιδική χορωδία και ορχήστρα της Ιεράς Μητρόπολης έψαλαν τα κάλαντα, τραγούδησαν χριστουγεννιάτικα τραγούδια και απήγγειλαν ποιήματα παιδιά από όλες τις ενορίες της Έδεσσας.
Ο Δήμαρχος στο σύντομο χαιρετισμό του εξήρε το ρόλο των κατηχητικών σχολείων και του ποιμενάρχη μας και δήλωσε την πεποίθησή του ότι η Εκκλησία θα αποτελέσει έναν βασικό πυλώνα στήριξης του έθνους σε αυτές τις δύσκολες οικονομικά στιγμές που περνάμε. Η κοινωνική ευαισθησία και η αλληλεγγύη που διδάσκει η Εκκλησία μας είναι απαραίτητες για να κρατήσουμε όλοι μας ζωντανή και δυνατή την ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο.

Γραφείο Τύπου