ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΣΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΑΓΙΟ ΑΘΑΝΑΣΙΟ

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το συνέδριο της Ελληνικής Αγγειοπλαστικής Εταιρίας που πραγματοποιήθηκε στον παλιό Άγιο Αθανάσιο, στις 16 – 18 Δεκεμβρίου, με την υποστήριξη του Δήμου Έδεσσας και του Ιατρικού Συλλόγου Πέλλας.
iatriko.jpg

Στην εκδήλωση παραβρέθηκε ο Δήμαρχος Έδεσσας, κ. Δημήτρης Γιάννου. Στο χαιρετισμό του αναφέρθηκε στη διαρκή στήριξη του Δήμου στην επιστημονική κοινότητα της χώρας, η οποία παρά τις δυσκολίες που υπάρχουν αντιπροσωπεύει επάξια την Ελλάδα της δημιουργίας.
Τόνισε επίσης τη σημασία που έχουν για την περιοχή τέτοιου είδους επιστημονικά συνέδρια από φορείς με πανελλήνιο και διεθνές κύρος. Αναφέρθηκε επίσης στον συνεδριακό τουρισμό, η ανάπτυξη του οποίου είναι ένας από τους στόχους του Δήμου Έδεσσας, καθώς η περιοχή μας πληροί όλα τα χαρακτηριστικά για την ανάπτυξή του.
Τέλος, ευχαρίστησε το Προεδρείο Ελληνικής Αγγειοπλαστικής Εταιρίας για την άριστη συνεργασία και έκανε ιδιαίτερη αναφορά στον αντιπρόεδρό της και συντοπίτη μας κ. Νικόλαο Λιάση και το ρόλο του στη διοργάνωση του συνεδρίου.

Γραφείο Τύπου