Υποβολή πρότασης για αρδευτικό δίκτυο στην Άρνισσα

kamposarnisssa.jpg

Πρόταση για χρηματοδότηση έργου κατασκευής αρδευτικού δικτύου στην Άρνισσα θα καταθέσει ο Δήμος Έδεσσας στον Άξονα 3, του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Αγροτική Ανάπτυξη της Ελλάδας 2007 – 2013».

Οι μελέτες είναι ολοκληρωμένες και η πρόταση έχει συνολικό προϋπολογισμό 450.000 €. Μέσω του προτεινόμενου έργου θα δοθεί η δυνατότητα άρδευσης σε 700 στρέμματα του ορεινού τμήματος του κάμπου της Άρνισσας.

Η αγροτική ανάπτυξη της περιοχής, μαζί με την ανάπτυξη του εναλλακτικού τουρισμού, αποτελούν τους βασικούς πυλώνες ανάπτυξης του Δήμου Έδεσσας. Η συγκεκριμένη πρόταση εντάσσεται στο πλαίσιο της γενικότερης προσπάθειας για στήριξη της τοπικής αγροτικής οικονομίας και η υλοποίησή της αναμένεται να δώσει τη δυνατότητα βελτίωσης των εισοδημάτων των αγροτών μας που κατέχουν αγροτεμάχια στην περιοχή.

Γραφείο Τύπου