Σχετικά με τη διαχείριση των υδάτων της λίμνης Βεγορίτιδας

Έδεσσα, 18 Μαΐου 2015

Σχετικά με τη διαχείριση των υδάτων της λίμνης Βεγορίτιδας

Στην ευρεία διαπεριφερειακή σύσκεψη για τη διαχείριση της στάθμης της  λίμνης Βεγορίτιδας που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 14 Μαΐου,   συμμετείχε ο Δήμαρχος Έδεσσας κ. Δημήτρης Γιάννου. Στη σύσκεψη αποφασίστηκε η παροχέτευση νερού προς τον Άγρα και την Τάφρο 66 να γίνεται με ελεγχόμενη ροή από την ΔΕΗ. Ο Δήμαρχος Έδεσσας εξέφρασε τις επιφυλάξεις του με την παραπάνω απόφαση καθώς με την υπ’ αριθμ. 95/2015 ομόφωνη απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Έδεσσας εκδόθηκε ψήφισμα που απαιτεί τη διακοπή της εκτροπής του νερού της λίμνης Βεγορίτιδας και ζήτησε από τους υπόλοιπους συμμετέχοντες να αναλάβουν και την ευθύνη από τυχόν πλημμυρικά φαινόμενα στην περιοχή του Άγρα και των Βρυτών αλλά και στη Σκύδρα.

Σε συνέχεια της παραπάνω σύσκεψης, πραγματοποιήθηκε συνάντηση με τους επικεφαλής των παρατάξεων του Δημοτικού Συμβουλίου το Σάββατο 16 Μαΐου έπειτα από πρωτοβουλία του Δημάρχου Έδεσσας προκειμένου να τους ενημερώσει για τα αποτελέσματα της σύσκεψης και να συντονίσουν τις κινήσεις από εδώ και στο εξής. Κοινή διαπίστωση όλων είναι να παραμείνει η θέση του Δήμου όπως υιοθετήθηκε με το ψήφισμα του Δημοτικού Συμβουλίου σχετικά με τη διαχείριση των υδάτων της λίμνης Βεγορίτιδας με σεβασμό στο περιβάλλον και την αειφορία.

Γραφείο Τύπου