Συνάντηση με τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Μακεδονίας

prutanes.jpg

Σε συνέχεια των ενεργειών που γίνονται με πρωτοβουλία του Δήμου Έδεσσας για την παραμονή του Τμήματος Μάρκετινγκ και Διοίκησης Λειτουργιών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας στην Έδεσσα, πραγματοποιήθηκε συνάντηση με τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Στη συνάντηση με τον Πρύτανη κ. Ιωάννη Χατζηδημητρίου συμμετείχαν ο Δήμαρχος Έδεσσας κ. Δημήτρης Γιάννου, ο Βουλευτής Πέλλας κ. Ιορδάνης Τζαμτζής, ο Αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Πέλλας κ. Θεόδωρος Θεοδωρίδης, ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου κ. Φίλιππος Γκιούρος και εκπρόσωπος του Βουλευτή κ. Διονύση Σταμενίτη, ενώ επιστολή στην οποία εκφράζει τη στήριξή του στην προσπάθεια έστειλε και ο Βουλευτής Πέλλας κ. Γιώργος Καρασμάνης.

Οι φορείς του Νομού είχαν την ευκαιρία να εκθέσουν στον Πρύτανη την επιχειρηματολογία για τη στήριξη της παραμονής του Τμήματος στην Έδεσσα, όπως έγινε και στη σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε την προηγούμενη εβδομάδα στο Υπουργείο Παιδείας. Το αποτέλεσμα της συνάντησης χαρακτηρίζεται θετικό καθώς ο Πρύτανης αντιλήφθηκε ότι η παραμονή του Τμήματος είναι καθολική απαίτηση της τοπικής κοινωνίας, η οποία είναι διατεθειμένη να στηρίξει τη λειτουργία του.

Γραφείο Τύπου