Πρόγραμμα ιατρικού έλεγχου «Υγεία για όλους» από τους Γιατρούς του Κόσμου

Οι γιατροί του κόσμου είναι μια διεθνής ιατρική, ανθρωπιστική μη κυβερνητική οργάνωση η οποία υλοποιεί στα πλαίσια της δράσης της δωρεάν προληπτική και διαγνωστική εξέταση με τη συμβολή κινητών μονάδων.

Το πρόγραμμα ιατρικού έλεγχου «Υγεία για όλους» πραγματοποιεί επισκέψεις  με ποικίλες ειδικότητες ιατρών, όπως παιδιατρική, γυναι-κολογία, οφθαλμιατρική κ.α.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε ανθρώπους που αντιμετωπίζουν δυσκολία πρόσβασης σε υπηρεσίες υγείας για οικονομικούς ή κοινωνικούς λόγους και θα παρέχει τις παρακάτω υπηρεσίες:

• Γυναικολογική εξέταση (ψηλάφηση μαστού, τεστ ΠΑΠ)
  • Οφθαλμολογικό διαγνωστικό έλεγχο
  • Δερματολογικό έλεγχο
  • Παιδιατρικό διαγνωστικό έλεγχο και εμβολιασμό

Ως εκ τούτου θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για την επίσκεψη που θα πραγματοποιήσουμε σε περιοχές του ευρύτερου Δήμου Έδεσσας, μέσα στο χρονικό διάστημα 9 και 10 Μαρτίου, στο Δημοτικό κατάστημα του πρώην Δήμου Βεγορίτιδας. Οι ώρες εξέτασης θα είναι 9 π.μ. έως 3 μ.μ.

Γραφείο Τύπου