ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΓΚΛΗΣΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΠΡΟΣ

1. Τον Δήμαρχο Έδεσσας

2. Τα Μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου

3. Τον Πρόεδρο της Δημοτικής Κοινότητας Έδεσσας για τα 4ο, 5ο, 6ο  και 16ο θέματα της ημερήσιας διάταξης (με την υποχρέωση να ενημερώσει τα μέλη του συμβουλίου)

4. Τους Προέδρους Τοπικών Κοινοτήτων:

α) Άρνισσας κ. Κυριάκο Χατζηγεωργούδη για τα 18ο , 26ο και 28ο  θέματα της ημερήσιας διάταξης

β) Παναγίτσας κ. Γεώργιο Παπαδόπουλο για το 8ο  θέμα της ημερήσιας διάταξης

γ)  Περαίας κ. Θεμιστοκλή Καρυδόπουλο για το 17ο  θέμα της ημερήσιας διάταξης

δ) Πλατάνης κ. Γεώργιο Μπουρδάνη για το 7ο  θέμα της ημερήσιας διάταξης

ε) Ριζαρίου κ. Ευστάθιο Καλλιανίδη για τα 3ο και 7ο  θέματα της ημερήσιας διάταξης

ζ) Φλαμουριάς κ. Δημήτριο Τότλη για τα 7ο  και 10ο θέματα της ημερήσιας διάταξης

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ:

• Προέδρους Τοπικών Κοινοτήτων (με την υποχρέωση να ενημερώσουν τα μέλη των συμβουλίων)

Σας προσκαλούμε να προσέλθετε στη δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, που θα διεξαχθεί στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Καταστήματος την Πέμπτη 28 Φεβρουαρίου 2013 και ώρα 18.00΄ για συζήτηση και λήψη αποφάσεων στα παρακάτω θέματα της ημερήσιας διάταξης:

1. Ετήσιος απολογισμός δράσης Δημοτικής Αστυνομίας έτους 2012.
  1. 2.    Έγκριση του Σχεδίου Δράσης Αειφόρου Ενέργειας Δήμου Έδεσσας.
  2. 4.    Λήψη απόφασης – Διαταγής οριστικής διακοπής των εργασιών και Διάλυση της σύμβασης του έργου «Αναβάθμιση πολυχώρου πολιτισμού ¨Μ. Αλέξανδρος¨ & περιβάλλοντος χώρου» (Υποέργο 1).
  3. 5.    Τροποποίηση της υπ΄αριθ. 167/2011 Απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου & Αποδοχή χρηματοδότησης της Πράξης «Αναβάθμιση πολυχώρου πολιτισμού ¨Μ. Αλέξανδρος¨ & περιβάλλοντος χώρου» Δήμου Έδεσσας με 3 υποέργα.
  4. 6.    Έγκριση 1ου Α.Π.Ε. έργου: «Βελτίωση δικτύου πυρασφάλειας συνοικίας Βαρόσι».
  5. 7.    Έγκριση 2ου Α.Π.Ε. έργου: «Αναπλάσεις κοινόχρηστων χώρων».
  6. 8.    Τροποποίηση της υπ΄αριθ. 302/2012 Απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου για παραχώρηση έκτασης στο Δήμο Έδεσσας στο ορθό εμβαδό 193.082,40 τ.μ. τμήματος του αριθμ. 1230 χέρσο – κοινόχρηστο τεμαχίου Συμπληρωματικής  διανομής Ζέρβης έτους 2003-2006.
  7. 9.    Αποδοχή της απόφασης προέγκρισης δημοπράτησης του Ειδικού Γραμματέα Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων και καθορισμός του τρόπου δημοπράτησης του έργου «Αρδευτικό δίκτυο Τ.Κ. Σωτήρας» (Υποέργο 1).
  8. 10.     Γνωμοδότηση σχετικά με τη μελέτη του έργου «Διάνοιξης δασόδρομου ¨τσικέρβα κουλίμπα – νταμπόλκα μπράζτα¨ προσπέλασης φρεατίου ύδρευσης μήκους 0+467 χλμ του συνιδιόκτητου δάσους Φλαμουριάς Δ. Έδεσσας».
  9. 11.     Ανάδειξη, μετά από κλήρωση, μέλους από το Δημοτικό Συμβούλιο στις Επιτροπές Προσωρινής και Οριστικής παραλαβής δημοτικών έργων έτους 2013, προϋπολογισμού άνω των 5.869,41€.
  10. 12.     Ανάδειξη, μετά από κλήρωση, μέλους από το Δημοτικό Συμβούλιο για τη συγκρότηση επιτροπής παραλαβής Δημοτικών Προμηθειών – Υπηρεσιών, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 67 του Π.Δ. 28/1980.
  11. 13.     Συγκρότηση τριμελούς επιτροπής για την παραλαβή προμηθειών του Δήμου για το έτος 2013.
  12. 14.     Συγκρότηση τριμελούς επιτροπής αξιολόγησης των προσφορών για την απ΄ευθείας ανάθεση προμηθειών του Δήμου για το έτος 2013.
  13. 15.     Έγκριση διενέργειας προμήθειας αρδευτικών υλικών και αναμόρφωση των σχετικών Κ.Α. του Προϋπολογισμού.
  14. 16.     Εκμίσθωση ή μη δημοτικού ακινήτου που βρίσκεται στην περιοχή «Κιουπρί» της πόλης Έδεσσας.
  15. 17.     Εκμίσθωση ή μη δημοτικού ακινήτου που βρίσκεται στην Τ.Κ. Περαίας.
  16. 18.     Επανάληψη δημοπρασίας δημοτικού αγροτεμαχίου στην Τ.Κ. Άρνισσας και εξέταση σχετικού αιτήματος.
  17. 19.     Ανάληψη και απόδοση της επιχορήγησης προς το Ν.Π.Δ.Δ. του Δήμου με την επωνυμία «ΕΥ ΖΗΝ».
  18. 20.     Απόδοση χρηματοδότησης στις Σχολικές Επιτροπές για κάλυψη δαπανών θέρμανσης των σχολικών μονάδων.
  19. 21.     Έγκριση μετάβασης και δαπανών για κατεπείγουσα συμμετοχή του Δημάρχου σε σύσκεψη σχετικά με το σχέδιο «ΑΘΗΝΑ».
  20. 22.     Έγκριση μετάβασης του Δημάρχου στις Βρυξέλλες για τη συμμετοχή σε ημερίδα παρουσίασης του ΣΔΑΕ  της πρωτοβουλίας «Σύμφωνο των Δημάρχων».
  21. 23.     Προγραμματισμός προσλήψεων προσωπικού ανταποδοτικών υπηρεσιών έτους 2013.
  22. 24.     Πρόσληψη προσωπικού με δίμηνες συμβάσεις για την αντιμετώπιση κατεπειγουσών, εποχικών και πρόσκαιρων αναγκών.
  23. 25.     Πρόσληψη εργατοτεχνικού προσωπικού, μέχρι και πέντε ημερομίσθια κατ΄άτομο το μήνα.
  24. 26.     Συνεδρίαση του επόμενου Δημοτικού Συμβουλίου στην Τ.Κ. Άρνισσας, σύμφωνα με την παρ. 10 του άρθρ. 67 του Ν. 3852/2010.
  25. 27.     Ανανέωση αδειών άσκησης υπαίθριου πλανόδιου εμπορίου.
  26. 28.     Γνωμοδότηση σχετικά με την εκμίσθωση έκτασης του αριθμ. 486 τεμαχίου του αγροκτήματος Ξανθογείων, για δημιουργία κτηνοτροφικής εγκατάστασης.
  1. Λήψη απόφασης για κοπή ή μη δενδροστοιχίας στην Τ.Κ. Ριζαρίου, μετά από εισήγηση της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής.

Μέχρι την ημέρα της συνεδρίασης, τις εργάσιμες ημέρες και ώρες, μπορείτε να επισκεφθείτε το Γραφείο της Γραμματείας Δημοτικού Συμβουλίου και να ενημερωθείτε σχετικά.

Ο Πρόεδρος του Δ.Σ.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Ν. ΓΚΙΟΥΡΟΣ