Μήνυμα Δημάρχου για το Πανεπιστήμιο από τις εκδηλωσεις μνήμης για τους Μακεδονομάχους Άγρα και Μίγκα

Ένα μήνυμα με ιδιαίτερη σημασία έστειλε ο Δήμαρχος Έδεσσας προς τον Πρωθυπουργό της χώρας στις εκδηλώσεις μνήμης για τους Μακεδονομάχους Άγρα και Μίγκα, που πραγματοποιήθηκαν στη Θεσσαλονίκη και την Καρυδιά του Δήμου Έδεσσας.

Όπως είναι γνωστό ο Καπετάν Άγρας καταγόταν από τους Γαργαλιάνους Μεσσηνίας και στις εκδηλώσεις μνήμης συμμετέχουν πολλοί Μεσσήνιοι και εκπρόσωποι του Δήμου Τριφυλλίας. Δράττοντας την ευκαιρία της σύνδεσης αυτής ο Δήμαρχος κ. Δημήτρης Γιάννου, σχετικά με το Πανεπιστημιακό Τμήμα της Έδεσσας ανέφερε μεταξύ άλλων «Καλώ την ύστατη αυτή στιγμή τον Μεσσήνιο Έλληνα Πρωθυπουργό να κάνει μία αναίμακτη πράξη ηρωισμού τιμώντας τους ισχυρούς δεσμούς που έχουμε και να παρέμβει για να διατηρηθεί το Πανεπιστημιακό Τμήμα της Έδεσσας. Αν νομίζει ότι δεν συντρέχουν παιδαγωγικοί λόγοι, όπως ισχυρίζονται κάποιοι “σοφοί”, είναι σίγουρο ότι συντρέχουν εθνικοί λόγοι και λόγοι αναγνώρισης στο πρόσωπο ενός ήρωα. Για τους λόγους αυτούς προτείνω να διατηρηθεί το Πανεπιστημιακό Τμήμα της Έδεσσας και να ονομαστεί σε “Τέλλος Άγρας”, τιμώντας τον Μεσσήνιο ήρωα που έδωσε τη ζωή του για την ελευθερία της Μακεδονίας μας, αλλά και την πόλη της Έδεσσας».

Γραφείο Τύπου