Μήνυμα Δημάρχου

Μήνυμα Δημάρχου Έδεσσας για το Πάσχα
alex.png

Συνδημότισσες/Συνδημότες,

Για ακόμη μια φορά επιχειρώ τη δημόσια επικοινωνία μαζί σας, θέλοντας κάθε φορά που γίνεται αυτό, να γνωρίζετε τις προσωπικές μου θέσεις και απόψεις σε ορισμένα θέματα και ζητήματα που αφορούν τον τόπο. Πριν από ενάμιση περίπου χρόνο μου εμπιστευτήκατε τη θέση του Δημάρχου, μέσα σε χρονικές συγκυρίες όχι και πολύ ευχάριστες για την πατρίδα μας. Μέσα στο χρονικό διάστημα που μεσολάβησε από εκείνη τη μέρα ως και σήμερα θέλω να γνωρίζετε ότι δίνουμε έναν τιτάνιο αγώνα, προκειμένου να διαμορφώσουμε τις κατάλληλες συνθήκες που θα κρατήσουν σταθερά και δυναμικά την ομαλή λειτουργία του Δήμου και φυσικά, με διάφορες παρεμβάσεις, να δώσουμε όραμα και προοπτική σε μια περιοχή που τα έχει ανάγκη. Οι καιροί είναι δύσκολοι και ακόμα πιο δύσκολες οι προσπάθειες που καταβάλουμε. Δυστυχώς, για άλλη μια φορά αποδεικνύεται ότι το κράτος δεν θέλει ισχυρούς Δήμους, αλλά Δήμους εξαρτώμενους από το ίδιο. Ωστόσο, οφείλω να υπογραμμίσω ότι δεν το βάζουμε κάτω. Μπροστά μας έχουμε αρκετές δυσκολίες, που δεν έχουν να κάνουν μόνο με τις οργανωτικές δυσκολίες, αλλά και με την οικονομική κρίση που πλήττει τους πάντες. Πολλοί από εσάς, να μην πω όλοι, το νιώθετε καθημερινά, χωρίς κανείς να γνωρίζει μέχρι που θα φτάσει όλο αυτό. Και αφού το κράτος δείχνει το σκληρό του πρόσωπο στους πολίτες, ο Δήμος μας, όπως όλοι οι Δήμοι της χώρας, είναι υποχρεωμένος εκ των πραγμάτων να ασκήσει κοινωνική πολιτική, στο πλαίσιο του εφικτού. Το βέβαιο είναι πως η ανθρωπιά δεν έχει χαθεί και διαπιστώνουμε καθημερινά ότι επιβάλλεται να λειτουργήσουμε ως μια ισχυρή κοινωνία που μπορεί να συμπληρώνει τις ελλείψεις, υλοποιώντας τα διαχρονικά μηνύματα, που γίνονται ακόμα πιο επίκαιρα την περίοδο της Μεγάλης Εβδομάδας. Εγώ προσωπικά, οι συνεργάτες μου στο Δήμο και όλο το Δημοτικό Συμβούλιο, συνεχίζουμε το δύσκολο έργο, που η αλήθεια είναι ότι έχει πολλά μέτωπα. Θα τα καταφέρουμε όλοι μαζί, γιατί δίνουμε τη ψυχή μας σε αυτό τον αγώνα. Είμαστε μαζί σε κάθε βήμα, γιατί ο Δήμος μας πρέπει να πάει μπροστά. Εύχομαι η Ανάσταση του Κυρίου, να είναι Ανάσταση για όλο τον κόσμο, προσφέροντας στον καθένα έστω και λίγη από την αγάπη που έχουμε μέσα μας.

Καλό Πάσχα

Δημήτριος Γιάννου