Θυρανοίξια στο Κλησοχώρι

thuranoixia_1.jpg
thuranoixia_3.jpg

Την Κυριακή, 16 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκαν τα θυρανοίξια του Ιερού Ναού του Αγίου Προκοπίου στο Κλησοχώρι, χοροστατούντος του Σεβασμιώτατου Μητροπολίτη κ.κ. Ιωήλ.

Ο Δήμος Έδεσσας έχει παραχωρήσει τη χρήση του κτηρίου στην Ιερά Μητρόπολη Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας που το μετέτρεψε σε Ιερό Ναό ικανοποιώντας το αίτημα των κατοίκων της περιοχής των Εργατικών Κατοικιών του Κλησοχωρίου. Οι παρεμβάσεις στο κτήριο για τη μετατροπή του σε Ιερό Ναό πραγματοποιήθηκαν και με τη συνδρομή του Δήμου Έδεσσας.

Ο Δήμαρχος Έδεσσας κ. Δημήτρης Γιάννου ευχαρίστησε τον Σεβασμιώτατο κ.κ. Ιωήλ για την άμεση ανταπόκρισή του στο αίτημα των κατοίκων του Κλησοχωρίου και την ίδρυση του Ιερού Ναού του Αγίου Προκοπίου.

Γραφείο Τύπου