Επίσκεψη Τούρκου Προξένου

tourkos_proxenos_1.jpg

Ο Γενικός Πρόξενος της Τουρκίας στη Θεσσαλονίκη, κ. Tugrul Biltekin, επισκέφθηκε το Δήμαρχο Έδεσσας, κ. Δημήτρη Γιάννου. Τον Τούρκο Πρόξενο συνόδευαν συνεργάτες του και ο Γενικός Διευθυντής της Turkish Airlines στη Θεσσαλονίκη, κ. Utku Yazan.

Η τουρκική αντιπροσωπεία και ο Δήμαρχος Έδεσσας συζήτησαν το θέμα της διακρατικής συνεργασίας στον τομέα του τουρισμού και εξέτασαν την ένταξη της Έδεσσας στο τουριστικό πρόγραμμα που ακολουθούν οι Τούρκοι τουρίστες που επισκέπτονται τη βόρεια Ελλάδα και γενικότερα τη χώρα μας.

Η ένταξη της Έδεσσας στο πρόγραμμα που προτείνουν μεγάλα τουριστικά πρακτορεία είναι εξαιρετικής σημασίας για το τουριστικό προϊόν της πόλης και ο Δήμαρχος Έδεσσας κατέθεσε ολοκληρωμένο πρόγραμμα επίσκεψης στην πόλη της Έδεσσας και τον ορεινό όγκο του Δήμου μας, που μπορεί να αποτελέσει έναν σημαντικό σταθμό για το πρόγραμμα των τουριστικών πρακτορείων της Τουρκίας.

Γραφείο Τύπου