Εκπροσώπηση στο Πανελλήνιο Συνέδριο Εκλεγμένων Γυναικών

Το Δήμο Έδεσσας εκπροσώπησε η Δημοτική Σύμβουλος και Πρόεδρος του «ΕΥ ΖΗΝ» κα Μαρία Βλάχου Κατσάρα στο 18ο Πανελλήνιο Συνέδριο Εκλεγμένων Γυναικών Τοπικής Αυτοδιοίκησης, που πραγματοποιήθηκε στην Άνδρο.

Το τριήμερο συνέδριο των εκλεγμένων γυναικών της αυτοδιοίκησης είχε τίτλο «Γυναίκα, Δράση και Αυτοδιοίκηση» και πραγματοποιήθηκε από το Πανελλήνιο Δίκτυο Γυναικών Τοπικής Αυτοδιοίκησης Α & Β βαθμού, σε συνεργασία με το Δήμο Άνδρου και την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου. Οι θεματικοί άξονες του συνεδρίου σχετίστηκαν με την ευρηματικότητα, τη διαχείριση κρίσεων και την ανάληψη πρωτοβουλιών που σχετίζονται με τη δημιουργία θετικού κλίματος για την επιχειρηματικότητα σε τοπικό επίπεδο.

Πρόκειται για μία σημαντική διοργάνωση που έχει καταστεί θεσμός και έχει ως στόχο τη βελτίωση της θέσης των γυναικών στην Τοπική Αυτοδιοίκηση, αλλά και της ίδιας της λειτουργίας του θεσμού μέσω της αξιοποίησης της δημιουργικής δύναμης των γυναικών.

Γραφείο Τύπου