ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΤΑΦΩΝ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΕΡ/ΝΤΟΣ ΠΡΑΣΙΝΟΥ & ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΩΝ Πληροφ: κ. Δ. Μεταξάς τηλ: 2381350725

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τις διατάξεις που διέπουν τη λειτουργία του Δημοτικού Κοιμητηρίου Έδεσσας η μέγιστη δυνατότητα παραμονής ενός νεκρού  σε αυτό  είναι δέκα (10) έτη από την ημερομηνία ταφής του. Σε εφαρμογή των διατάξεων αυτών και με δεδομένο την έλλειψη χώρου στο Κοιμητήριο ο Δήμος θα προβεί σε αναγκαστικές εκταφές στις περιπτώσεις εκείνες που έχουν ξεπεράσει το μέγιστο όριο νόμιμης παραμονής.

Όποιος επιθυμεί να είναι παρών κατά την εκταφή των συγγενών του παρακαλούμε να επικοινωνήσει με το γραφείο Κοιμητηρίων του Δήμου το αργότερο ως τις 10 Οκτωβρίου για να οριστούν οι λεπτομέρειες της εκταφής.

Σας ενημερώνουμε επίσης ότι η οικονομική σας υποχρέωση προς το Δήμο (έξοδα παρατάσεων και εκταφής) θα συνεχίσει να υφίσταται ανεξάρτητα από την παρουσία ή απουσία σας από τη διαδικασία.

ΑΠΟ ΤΗ  ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ