Άριστες οι εντυπώσεις από τη Φιλαρμονική Ορχήστρα του Δήμου Έδεσσας

filarmoniki_mikri.jpg

Η πρώτη επίσημη εμφάνιση της Φιλαρμονικής Ορχήστρας του Δήμου Έδεσσας πραγματοποιήθηκε κατά τον εορτασμό για την Απελευθέρωση της Έδεσσας από τον οθωμανικό ζυγό, που γιορτάστηκε με την παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας Κυρίου Προκόπιου Παυλόπουλου.

Πρόκειται για τους καλύτερους οιωνούς σε ότι αφορά στη μελλοντική πορεία της Φιλαρμονικής Ορχήστρας του Δήμου Έδεσσας, που με την καθοδήγηση του Αρχιμουσικού κ. Λάκη Σαμαρά άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.

Ο Δήμαρχος Έδεσσας κ. Δημήτρης Γιάννου εξέφρασε τη μεγάλη του ικανοποίηση και συνεχάρη θερμά τόσο τον Αρχιμουσικό και όλους τους μουσικούς της Φιλαρμονικής, όσο και τη Διοίκηση και το προσωπικό της ΔΗΚΕΔΕ, υπό τη σκέπη της οποίας λειτουργεί η Φιλαρμονική. Τόνισε μάλιστα ότι ήταν ιδιαίτερα συγκινητική η ανάκρουση του Εθνικού μας Ύμνου από τη Φιλαρμονική κατά την τελετή υποστολής της σημαίας στην πλατεία Ελευθερίας, που έκανε όλους τους παραβρισκόμενους να θυμηθούν το παλιό τελετουργικό και να γεμίσουν με υπερηφάνεια.

Καλή συνέχεια στην πορεία της Φιλαρμονικής μας!