Βράβευση Δημάρχου Έδεσσας από τον ΣΕΓΑΣ

vraveysi_segas_2.jpg

Στην ετήσια γιορτή βραβεύσεων του ΣΕΓΑΣ, που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 10 Φεβρουαρίου στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, βραβεύτηκε ο Δήμαρχος Έδεσσας κ. Δημήτρης Γιάννου, για τη στήριξή του στην ομοσπονδία.

Ο Δήμαρχος Έδεσσας στην ομιλία του για την παραλαβή του βραβείου μεταξύ άλλων τόνισε ότι:

«Τα «Αλεξάνδρεια» που διοργανώνονται κάθε χρόνο στην Έδεσσα είναι μία γιορτή του κλασσικού αθλητισμού, που διοργανώνεται στην πατρίδα του Μεγάλου Αλεξάνδρου και φέρει το όνομα του μεγάλου στρατηλάτη. Στη γιορτή αυτή η Έδεσσα, εκτός από τον Μέγα Αλέξανδρο, τιμάει και την αθλητική της ιστορία, καθώς πολλοί και μεγάλοι αθλητές, που τίμησαν την πόλη και τα εθνικά μας χρώματα, βγήκαν από τα σπλάχνα της».

Θετικό στοιχείο είναι ότι και το νέο γήπεδο που θα κατασκευαστεί στο Πασά Τσαΐρ θα διαθέτει υποδομές στίβου με κατάλληλες προδιαγραφές για την φιλοξενία διεθνών αγώνων, προκειμένου να συνεχιστεί και να βελτιωθεί αυτή η μακρά παράδοση.