Ένταξη Σχεδίου Φόρτισης Ηλεκτρικών Οχημάτων Δήμου Έδεσσας

hlektrokinhsh.jpg

Εγκρίθηκε το Σχέδιο Φόρτισης Ηλεκτρικών Οχημάτων (Σ.Φ.Η.Ο.) του Δήμου Έδεσσας από το Πράσινο Ταμείο. Με την παρούσα ένταξη εξασφαλίζονται 39.680,00€ για την εκπόνηση του σχεδίου και τον καθορισμό των θέσεων και των προδιαγραφών των σταθμών φόρτισης.

Η εγκατάσταση των σταθμών φόρτισης αποτελεί το δεύτερο στάδιο της διαδικασίας και η χρηματοδότησή τους αναμένεται να ενταχθεί στη συνέχεια, μετά την ολοκλήρωση του Σ.Φ.Η.Ο.

«Οι νέες τεχνολογίες και νέες τάσεις - όπως είναι η ηλεκτροκίνηση - δεν αφήνουν αδιάφορο τον Δήμο Έδεσσας, που προσπαθεί να δημιουργήσει ένα σύγχρονο και φιλικό περιβάλλον για τους πολίτες, προετοιμάζοντας την τοπική κοινωνία να δεχθεί την πρόκληση της ηλεκτροκίνησης» δήλωσε ο Δήμαρχος Έδεσσας, κ. Δημήτρης Γιάννου.