«σχετικά με τον προϋπολογισμό»

Καμία έκπληξη δεν μας προκαλεί η ανακοίνωση του κ. Σόντρα για τον προϋπολογισμό. Είναι γνωστό ότι προσπαθεί να αποπροσανατολίσει την κοινή γνώμη από τα μείζονα προβλήματα.
Είναι σίγουρο ότι λίγους απασχολεί πότε και πως ψηφίστηκε ο προϋπολογισμός.
Τους πολίτες απασχολούν το τεράστιο χρέος και το έλλειμμα που μας κληροδότησε η προηγούμενη δημοτική αρχή με αποτέλεσμα απλήρωτους επαγγελματίες και συνεργάτες, η δυσκολία του Δήμου να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις και το μπλοκαρισμένο ΑΦΜ του Δήμου.
Για τους λόγους αυτούς πιστεύω ότι ο κ. Σόντρας δεν έχει την ηθική νομιμοποίηση να μιλάει για τον προϋπολογισμό και την εκτέλεσή του, από τη στιγμή που είναι γνωστός ο τρόπος που διαχειρίστηκε τα οικονομικά του Δήμου στη δική του θητεία. Μία οικονομική διαχείριση που έχει βάλει σε δικαστικές περιπέτειες τον ίδιο και υπαλλήλους του Δήμου.
Σε κάθε περίπτωση δεν θα δεχτώ υποδείξεις από έναν Δημοτικό Σύμβουλο που     κανονικά          είναι  σε      αργία.
Εμείς συνεχίζουμε τη δουλειά που μας ανέθεσαν οι πολίτες του Δήμου Έδεσσας. Σε ότι αφορά στον προϋπολογισμό πορευόμαστε με βάση την αρχή της χρηστής διαχείρισης.

Δημήτριος Γιάννου

Δήμαρχος Έδεσσας