Συντηρήσεις στην περιοχή των Μύλων

miloi2.jpg
miloi3.jpg

Εκτεταμένο πρόγραμμα συντήρησης του χώρου των Μύλων στην Έδεσσα πραγματοποιούν συνεργεία του Δήμου Έδεσσας.

Βαφές, αποκαταστάσεις πλακιδίων, αξιοποίηση των WC, φωτισμός, αποκαταστάσεις φθορών και πολλές άλλες εργασίες πραγματοποιούνται προκειμένου η περιοχή των Μύλων να είναι έτοιμη για τη νέα τουριστική περίοδο.

Είναι θλιβερό το γεγονός ότι οι περισσότερες φθορές στο χώρο οφείλονται σε ανθρώπινες ενέργειες και δεν σχετίζονται με φυσιολογικές φθορές που έχει η υποδομή της περιοχής από την πάροδο του χρόνου. Ο Δήμαρχος Έδεσσας, κ. Δημήτρης Γιάννου, που βρέθηκε στο χώρο και παρακολούθησε τις εργασίες των συνεργείων απηύθυνε έκκληση σε όλους τους δημότες να φροντίζουν αντί να καταστρέφουν το χώρο των Μύλων και κάθε δημόσιο χώρο. Ειδικά για τους Μύλους ανέφερε «Δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάποιοι συμπολίτες μας προξενούν ζημίες σε ένα τόσο σημαντικό κομμάτι της παράδοσης της πόλης. Οι Μύλοι της Έδεσσας είναι απομεινάρι της βιομηχανικής κληρονομιάς της πόλης και ένα σημαντικό στοιχείο που μπορεί να συμβάλει στην τουριστική ανάπτυξη. Οφείλουμε όλοι μας να τους προστατέψουμε».

Γραφείο Τύπου