Ομιλίες του Νίκου Λυγερού στην Έδεσσα

img_1447.jpg
img_1457.jpg

Ομιλίες για τη «Στρατηγική - Νοημοσύνη - Παιδεία» και «Στρατηγική Ελληνική ΑΟΖ», πραγματοποίησε ο Νίκος Λυγερός στην αίθουσα της Ιεράς Μητρόπολης Εδέσσης.

Η πρώτη ομιλία του διακεκριμένου επιστήμονα είχε αποδέκτες παιδιά από τα σχολεία της Έδεσσας και πραγματοποιήθηκε το πρωί της Τετάρτης 10 Οκτωβρίου, ενώ τη δεύτερη, που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της ίδιας μέρας, παρακολούθησαν με ενδιαφέρον πολλοί συμπολίτες μας.

Στην εκδήλωση για την Αποκλειστική Οικονομική Ζώνη (ΑΟΖ) έγιναν πολλές ερωτήσεις και γόνιμος διάλογος, ενώ ο κ. Λυγερός εντυπωσιάστηκε από τη σοβαρότητα και υπευθυνότητα των παιδιών που παρακολούθησαν την ομιλία του για τα θέματα της παιδείας.

Στο διάστημα μεταξύ των ομιλιών ο κ. Λυγερός ξεναγήθηκε στην πόλη μας από τον Πρόεδρο της Δημοτικής Κοινότητας Έδεσσας, κ. Αναστάσιο Δίου, ενώ επισκέφτηκε τον Δήμαρχο Έδεσσας, κ. Δημήτρη Γιάννου και αντάλλαξαν απόψεις για την οικονομική κατάσταση στη χώρα και το ρόλο της Τοπικής Αυτοδιοίκησης στην Ελληνική κοινωνία.

Γραφείο Τύπου