Ξεκίνησαν οι δράσεις ενημέρωσης για την ανακύκλωση στο Δήμο Έδεσσας

anakiklosi.jpg

Ξεκίνησαν οι δράσεις ενημέρωσης για την ανακύκλωση στο Δήμο Έδεσσας, σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης. Εξειδικευμένα συνεργεία ενημερώνουν τους πολίτες πόρτα – πόρτα για τον τρόπο υλοποίησης της ανακύκλωσης που θα ξεκινήσει άμεσα με τοποθέτηση μπλε κάδων δίπλα στους κάδους των κλασσικών απορριμμάτων.

Τα συνεργεία ενημέρωσης διανέμουν ενημερωτικό υλικό και επιστολή του Δημάρχου Έδεσσας, που καλεί τους πολίτες να συμμετάσχουν στην ανακύκλωση, καθώς επίσης και σακούλες ανακύκλωσης στις οποίες θα μαζεύουν χαρτί, πλαστικό, αλουμίνιο και γυαλί.

Την ερχόμενη Παρασκευή θα ξεκινήσει η τοποθέτηση των ειδικών μπλε κάδων ανακύκλωσης, ενώ στις 5 Ιουνίου θα γίνει η πρώτη αποκομιδή ανακυκλώσιμων υλικών.

Η ενεργή συμμετοχή των πολιτών στις δράσεις ανακύκλωσης είναι απαραίτητη και για το λόγο αυτό ο Δήμος Έδεσσας ζητά από τους πολίτες να ενημερωθούν σωστά για την ανακύκλωση και να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα για να διασφαλίσουμε όλοι μαζί ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά μας.

Γραφείο Τύπου

ΑρχείοΜέγεθος