Διαμαρτυρία μαθητών του ΕΠΑΛ

epal.jpg
epal1.jpg
epal2.jpg

Διαμαρτυρία των μαθητών του ΕΠΑΛ, με συμμετοχή καθηγητών και εκπροσώπων των γονέων, πραγματοποιήθηκε στην πόλη της Έδεσσας, για την απαξίωση της επαγγελματικής και τεχνικής εκπαίδευσης.

Οι μαθητές συγκεντρώθηκαν έξω από το Δημαρχείο και αντιπροσωπεία τους συναντήθηκε με το Δήμαρχο Έδεσσας κ. Δημήτρη Γιάννου επιδίδοντας του ψήφισμα, στο οποίο αναφέρονται τα προβλήματα δυσλειτουργίας και με τις χαμένες διδακτικές ώρες και την κατάργηση του τομέα Υγείας – Πρόνοιας. Οι μαθητές στο ψήφισμά τους καλούν τους φορείς της πόλης και του Νομού να ενεργοποιηθούν προς την κατεύθυνση της επίλυσης του προβλήματος.

Ο Δήμαρχος εξέφρασε ανοιχτά τη συμπαράστασή του στον αγώνα της εκπαιδευτικής κοινότητας του ΕΠΑΛ και θα αποστείλει επιστολή διαμαρτυρίας στον Υπουργό Παιδείας & Θρησκευμάτων στην οποία θα επισυναφθεί το ψήφισμα των μαθητών, ενώ το θέμα θα τεθεί και στο Δημοτικό Συμβούλιο Έδεσσας.

Γραφείο Τύπου

ΑρχείοΜέγεθος