Δωρεάν εκπαίδευση στη Βασική Υποστήριξη της Ζωής και τις Πρώτες Βοήθειες, με χρήση Νέων Τεχνολογιών Διάσωσης

Ενημέρωση για την ανάπτυξη FIRST RESPONDER SYSTEM στον Δήμο Έδεσσας

Δωρεάν εκπαίδευση στη Βασική Υποστήριξη της Ζωής και τις Πρώτες Βοήθειες,
με χρήση Νέων Τεχνολογιών Διάσωσης

Αγαπητοί φίλοι/-ες,

Ο Δήμος Έδεσσας και η Ανθρωπιστική Οργάνωση Κοινωνίας Πολιτών KIDS SAVE LIVES – ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ, σας προσκαλούν σε μία εκπαιδευτική - ενημερωτική συνάντηση στην αίθουσα εκδηλώσεων του Πολιτιστικού Κέντρου Έδεσσας, προκειμένου να ενημερωθείτε για την ανάπτυξη ενός πρότυπου Συστήματος Πρώτων Ανταποκρινόμενων (FIRST RESPONDER SYSTEM) στον Δήμο Έδεσσας, οι οποίοι θα αντιμετωπίζουν επείγοντα περιστατικά της Κοινότητας μέχρι την άφιξη των Υπηρεσιών Έκτακτης Ανάγκης, με στόχο την αύξηση του ποσοστού επιβίωσης θυμάτων εξωνοσοκομειακής καρδιακής ανακοπής και άλλων συμβάντων.

Μετά την ενημέρωση των πολιτών, θα ακολουθήσει σεμινάριο πρακτικής εξάσκησης με τη χρήση νέων τεχνολογιών (iSAVElives Application, VR CPR challenge, QCPR διαγωνισμός, GUIDED CPR, Εθνικός Χάρτης Απινιδωτών), στο οποίο ΟΛΟΙ μπορούν να συμμετάσχουν ελεύθερα, χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση (χορηγείται Βεβαίωση Συμμετοχής).

Η διαδικασία εκπαίδευσης υλοποιείται μέσα από έξι εκπαιδευτικούς σταθμούς

• Σταθμός αξιολόγησης θύματος, ενεργοποίηση 112 | 166
  • Σταθμός Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης
  • Σταθμός Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή
  • Σταθμός Αντιμετώπισης Αναίσθητου Θύματος
  • Σταθμός Αντιμετώπισης Πνιγμονής
  • Σταθμός τεχνολογίας (VR CPR challenge, AED MAP, GUIDED CPR κ.α.)

ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ: Αίθουσα Εκδηλώσεων Πολιτιστικού Κέντρου (Κ.Γαρέφη & Περδίκα)

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ | ΩΡΕΣ:  Σάββατο, 20 Απριλίου 2024 | Άφιξη 17:45 | Διάρκεια 18:00 – 21:00

ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΜΙΑ ΖΩΗ

Το σεμινάριο είναι ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ:
Πολίτες, παιδιά, Επαγγελματίες Υγείας, εθελοντές κ.ο.κ.

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΔΗΜΟΥ ΕΔΕΣΣΑΣ