Συμβολικό φύτεμα ελιάς

phutema_elias_1.jpg
phutema_elias_2.jpg

Στο 3ο Γυμνάσιο Έδεσσας ο Δήμαρχος Έδεσσας κ. Δημήτρης Γιάννου, ο εκπρόσωπος του Μητροπολίτη Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας κ.κ. Ιωήλ και ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Κωνσταντίνος Κούγκας, φύτεψαν συμβολικά μία ελιά, την οποία έστειλε ο Παναγιότατος Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος.

Τον Οικουμενικό Πατριάρχη είχε επισκεφθεί αντιπροσωπεία του 3ου Γυμνασίου Έδεσσας στην Κωνσταντινούπολη και ως ανταπόδοση ο Παναγιότατος έστειλε συμβολικά μία ρίζα ελιάς, θέλοντας να στείλει το πανανθρώπινο μήνυμα της Ειρήνης, της Αγάπης και της Αλληλεγγύης.

Στις μέρες μας το μήνυμα του Παναγιότατου Οικουμενικού Πατριάρχη είναι πιο επίκαιρο από ποτέ άλλοτε και για το λόγο αυτό άγγιξε τις καρδιές όλων όσων συμμετείχαν στην εκδήλωση που οργάνωσαν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του 3ου Γυμνασίου Έδεσσας.

Γραφείο Τύπου