Επίσκεψη μαθητών 2ου Δημοτικού Σχολείου Έδεσσας στο Δημαρχείο Έδεσσας

2o_demotiko_2.jpg
2o_demotiko_1.jpg

Ο Δήμαρχος Έδεσσας, κ. Δημήτρης Γιάννου, υποδέχτηκε στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημαρχείου τους μαθητές του 2ου Δημοτικού Σχολείου Έδεσσας και τη δασκάλα τους, κα Αγγελική Διγένογλου.

Οι μικροί μαθητές παρέδωσαν μαθήματα ευαισθησίας και πολιτισμού, καθώς σκοπός της επίσκεψης τους ήταν να διαβάσουν και να παραδώσουν στον Δήμαρχο επιστολές τους, που αποτύπωναν τις σκέψεις τους για την καθημερινότητα των Ατόμων με Αναπηρία στην Έδεσσα. Πέρα από την μεγάλη ευαισθησία που φάνηκε ότι έχουν οι μικροί μαθητές, συνομιλώντας με τον Δήμαρχο και τον Πρόεδρο Δημοτικής Ενότητας, κ. Τάσο Δίου, κατέθεσαν προτάσεις για να δοθούν λύσεις στην αντιμετώπιση της δύσκολης καθημερινότητας των συμπολιτών μας με αναπηρία.

Ο Δήμαρχος έδωσε στους μικρούς μαθητές την υπόσχεση να απαντήσει σε όλες τις επιστολές τους, τους ευχαρίστησε για την πρωτοβουλία της επίσκεψης και το θέμα συζήτησης και τους αποχαιρέτησε με την φράση: «Αν βλέπαμε τον κόσμο με τα μάτια των παιδιών, σίγουρα θα ήταν καλύτερος».

Γραφείο Τύπου