Ειδοποιήσεις για ληξιπρόθεσμες οφειλές

Ο Δήμος Έδεσσας έχει αποστείλει ατομικές ειδοποιήσεις για ληξιπρόθεσμες οφειλές σε πολλούς συνδημότες μας, με ανάλυση των οφειλών και της αιτιολογίας. Πρόκειται για θεσμική απαίτηση που απορρέει από τον «Καλλικράτη» και τον έλεγχο των Δήμων για τις ενέργειες που πραγματοποιούν σε ότι αφορά στην είσπραξη οφειλών προς αυτούς, αλλά και αναγκαιότητα για τους πολίτες, καθώς αναμένεται να θεσμοθετηθεί από την Κυβέρνηση η «Δημοτική Ενημερότητα» που θα είναι αντίστοιχη της «Φορολογικής Ενημερότητας» και θα αφορά τα χρέη προς το Δήμο.

Όπως είναι φυσικό, σε καιρούς οικονομικής κρίσης που μας έχει πλήξει όλους, οι πολίτες δυσανασχετούν, αλλά πρόκειται για οφειλές που πρέπει να εξοφληθούν. Σε ότι αφορά στο χρόνο αποστολής των ειδοποιήσεων, σχετίζεται με την ευνοϊκότατη ρύθμιση οφειλών που ισχύει μέχρι 7 Οκτωβρίου και τη δυνατότητα διευκόλυνσης όλων όσων έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές προς το Δήμο. Για το λόγο αυτό όσοι έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές στο Δήμο Έδεσσας καλούνται να προσέλθουν στην Οικονομική Υπηρεσία και να πληροφορηθούν για τους ευνοϊκούς όρους και τις δυνατότητες που τους παρέχονται μέσω της ρύθμισης για εξόφληση των οφειλών τους.

Γραφείο Τύπου