Άμεση αποκατάσταση προτομών Καπετάν Άγρα και Αντώνη Μίγκα από τον βανδαλισμό

apokatastasi_2.jpg
apokatastasi_3.jpg
apokatastasi_4.jpg

Αποκαταστάθηκαν άμεσα οι φθορές στις προτομές των Μακεδονομάχων Καπετάν Άγρα και Αντώνη Μίγκα, τόσο στο Πάρκο Καταρρακτών όσο και στο μνημείο του χώρου θυσίας των ηρώων, κοντά στον οικισμό της Καρυδιάς.

Οι τεχνικές υπηρεσίες του Δήμου Έδεσσας σε μία ημέρα αποκατέστησαν τις φθορές που προκάλεσαν κάποιοι ανεγκέφαλοι και τα αγάλματα των Μακεδονομάχων βρίσκονται και πάλι στη θέση τους.

Ο Δήμαρχος Έδεσσας, κ. Δημήτρης Γιάννου, δήλωσε:

«Δεν αφήσαμε να περάσει ούτε λεπτό για να αποκαταστήσουμε τις φθορές στα αγάλματα. Ήταν χρέος μας η άμεση αποκατάσταση των προτομών των Μακεδονομάχων.

Ευχαριστώ τους υπαλλήλους της τεχνικής υπηρεσίας, που υπερέβαλαν εαυτούς για να επαναφέρουν τις προτομές σε αξιοπρεπή κατάσταση. Ευχαριστώ θερμά τον Δήμαρχο Τριφυλίας και τον Πρόεδρο του Τοπικού Συμβουλίου Γαργαλιάνων, τόπο καταγωγής του Καπετάν Άγρα, για τη συμπαράσταση και τη συνεργασία.

Η Αστυνομία από την πρώτη στιγμή έχει βάλει στόχο την εξιχνίαση της υπόθεσης και οι έρευνες γίνονται με το προσωπικό ενδιαφέρον του Διευθυντή Πέλλας, κ. Πέτρου Περδικάτση».

( categories: )