Πρόσκληση για Δημοτικό Συμβούλιο

ΠΡΟΣ

1. Τον Δήμαρχο Έδεσσας

2. Τα Μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου

3. Τον Πρόεδρο της Δημοτικής Κοινότητας Έδεσσας για τα 1ο, 3ο και 8ο θέματα της ημερήσιας διάταξης

4. Τους Προέδρους Τοπικών Κοινοτήτων:

α)  Άγρα κ. Γεώργιο Κούκο για το 9ο θέμα της ημερήσιας διάταξης

β) Αγίου Αθανασίου κ. Βασίλειο Νάντση για το 29ο  θέμα της  ημερήσιας διάταξης

γ)  Παναγίτσας κ. Γεώργιο Παπαδόπουλο για το 5ο θέμα της ημερήσιας διάταξης

δ)  Πλατάνης κ. Γεώργιο Μπουρδάνη για το 30ο θέμα της ημερήσιας διάταξης

ε)  Σωτήρας κ. Χρήστο Δούμτση για το 4ο θέμα της ημερήσιας διάταξης

Καλείστε να προσέλθετε στη δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, που θα διεξαχθεί στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Καταστήματος την  Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2012 και ώρα 18.00΄ για συζήτηση και λήψη απoφάσεων στα παρακάτω θέματα της ημερήσιας διάταξης:

1. 1.      Έγκριση σύναψης προγραμματικής σύμβασης μεταξύ της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας – Π.Ε. Πέλλας και του Δήμου Έδεσσας για την εκτέλεση του έργου «Αντικατάσταση κουφωμάτων στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Έδεσσας».
  2. 2.      Υποβολή αιτήματος για παραχώρηση κατά χρήση στο Δήμο Έδεσσας από το Υπουργείο Οικονομικών, έξι χώρων γραφείων & αρχείου στο κτίριο του Διοικητηρίου, στα οποία στεγάζεται η Πολεοδομία του Δήμου Έδεσσας.
  3. 3.      Υποβολή αιτήματος για παραχώρηση κατά χρήση στο Δήμο Έδεσσας από το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, έκτασης του Στρατοπέδου 21ου Λ.Ε.Μ. που βρίσκεται στη Δ.Κ. Έδεσσας.
  4. 4.      Υποβολή αιτήματος για παραχώρηση κατά χρήση στο Δήμο Έδεσσας από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων, έκτασης των Κατασκηνώσεων Σωτήρας.
  5. 5.      Υποβολή αιτήματος για παραχώρηση κατά χρήση στο Δήμο Έδεσσας από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων, έκτασης του Ανεμοδρομίου Παναγίτσας.
  6. 6.      Τροποποίηση της συστατικής πράξης του Ν.Π.Δ.Δ. Κοινωνικής Προστασίας, Αλληλεγγύης και Αθλητισμού με την επωνυμία «ΕΥ ΖΗΝ».
  7. 7.      Ίδρυση Κέντρου Δια Βίου Μάθησης στο Δήμο Έδεσσας, σύμφωνα με το Ν. 3879/2010.
  8. 8.      Εκμίσθωση του δικαιώματος εισόδου στο σπήλαιο Καταρρακτών.
  9. 9.      Εκμίσθωση δημοτικών αγροτεμαχίων στην Τ.Κ. Άγρα.
  10. 10.        Διακοπή συνδρομής με το περιοδικό «Οδηγός Εργατικής Νομοθεσίας».
  11. 11.        Έγκριση δαπανών για τελετές – γιορτές – φιλοξενίες.
  12. 12.        Αναπροσαρμογή ή μη των τελών καθαριότητας και φωτισμού, για το έτος 2013.
  13. 13.        Αναπροσαρμογή ή μη του συντελεστή του φόρου που προβλέπεται από το άρθρο 10 του Ν. 1080/80 (Φόρος ηλεκτροδοτούμενων χώρων), για το έτος 2013.
  14. 14.        Αναπροσαρμογή ή μη του συντελεστή του Τέλους Ακίνητης Περιουσίας, για το έτος 2013.
  15. 15.        Αναπροσαρμογή ή μη του τέλους χρήσης πεζοδρομίων και υπεδάφους από αντλίες υγρών καυσίμων, για το έτος 2013.
  16. 16.        Αναπροσαρμογή ή μη του τέλους χρήσης πεζοδρομίων - κοινοχρήστων χώρων για το έτος 2013.
  17. 17.        Αναπροσαρμογή ή μη των τελών διαφήμισης, για το έτος 2013.
  18. 18.        Αναπροσαρμογή ή μη των τελών πεζοδρομίων - κοινοχρήστων χώρων κ.λπ. για κάθε περίπτωση, για το έτος 2013.
  19. 19.        Αναπροσαρμογή ή μη των δικαιωμάτων για την αποκατάσταση δημοτικών οδών, για το έτος 2013.
  20. 20.        Αναπροσαρμογή ή μη των δικαιωμάτων νεκροταφείου, για το έτος 2013.
  21. 21.        Αναπροσαρμογή ή μη των τελών χρήσης της λαϊκής αγοράς της πόλης, για το έτος 2013.
  22. 22.        Αναπροσαρμογή ή μη των δικαιωμάτων χρήσης αυτοκινήτου καταβρεχτήρα και αεροσυμπιεστή, γερανού, καλαθοφόρου, ημιφορτηγού, φορτηγού, φορτωτή – εκσκαφέα και γκρέιντερ του Δήμου, για το έτος 2013.
  23. 23.        Αναπροσαρμογή ή μη των τελών και δικαιωμάτων άρδευσης και συντήρησης αγροτικών και δημοτικών δρόμων και χρήσης δημοτικών εκτάσεων, για το έτος 2013.
  24. 24.        Αναμόρφωση του Προϋπολογισμού του Δήμου, οικονομικού έτους 2012.
  25. 25.        Διαγραφές ποσών και επιστροφές χρημάτων από φορολογικούς καταλόγους του Δήμου Έδεσσας.
  26. 26.        Ανάληψη και απόδοση της επιχορήγησης προς το Νομικό Πρόσωπο του Δήμου Κοινωνικής Προστασίας, Αλληλεγγύης και Αθλητισμού με την επωνυμία «ΕΥ ΖΗΝ».
  27. 27.        Ορισμός του Δημάρχου ως υπολόγου οικονομικής διαχειρίσεως για όλα τα συγχρηματοδοτούμενα έργα και τις δημόσιες επενδύσεις.
  28. 28.        Έγκριση μετάβασης Δημάρχου και Δημοτικών Συμβούλων στο συνέδριο της ΚΕΔΕ στην Αθήνα και σε συνάντηση με τον Υπουργό Παιδείας.
  29. 29.        Γνωμοδότηση σχετικά με την εκμίσθωση έκτασης από το αριθμ. 2 τεμάχιο, έκτασης  225 τ.μ. στο αγρόκτημα Αγίου Αθανασίου, με σκοπό την εγκατάσταση περιπτέρου.
  30. 30.        Γνωμοδότηση σχετικά με την απαγόρευση βοσκής στο Συνιδιόκτητο δάσος Πλατάνης.
  31. 31.        Ακύρωση του διαγωνισμού για την «Προμήθεια και εγκατάσταση εξοπλισμού για την αναβάθμιση πολυχώρου πολιτισμού  ¨Μέγας Αλέξανδρος¨».
  32. 32.        Ανακοινώσεις εγγράφων.

Μέχρι την ημέρα της συνεδρίασης, τις εργάσιμες ημέρες και ώρες, μπορείτε να επισκεφθείτε το Γραφείο της Γραμματείας Δημοτικού Συμβουλίου και να ενημερωθείτε σχετικά.

Ο Πρόεδρος του Δ.Σ.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Ν. ΓΚΙΟΥΡΟΣ