Πρόσκληση για Δημοτικό Συμβούλιο

ΠΡΟΣ

1. Δήμαρχο Έδεσσας

2. Τα Μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου

3. Τον Πρόεδρο της Δημοτικής Κοινότητας Έδεσσας για τα 3ο , 5ο  , 6ο , 10ο  , 11ο 13ο , 23ο , 24ο , 25ο και 29ο  θέματα της ημερήσιας διάταξης

4. Τους Προέδρους Τοπικών Κοινοτήτων

α)  Άγρα κ. Γεώργιο Κούκο για το 23ο θέμα της ημερήσιας διάταξης

β) Αγίου Αθανασίου κ. Βασίλειο Νάντση για το 23ο θέμα της  ημερήσιας διάταξης

γ) Άρνισσας κ. Κυριάκο Χατζηγεωργούδη για τα 1ο , 20ο και 23ο θέματα της ημερήσιας διάταξης

δ) Βρυττών κ. Χρήστο Γεωργίου για το 23ο θέμα της ημερήσιας διάταξης

ε) Γραμματικού κ. Νικόλαο Μούκα για τα 2ο  και 23ο θέματα της ημερήσιας διάταξης

στ) Καρυδιάς κ. Γεώργιο Παύλου για το 23ο θέμα της ημερήσιας διάταξης

ζ) Μεσημερίου κ. Αντώνιο Βλαδίκα για τα 12ο  και 23ο θέματα της ημερήσιας  διάταξης

η) Νησίου κ. Πέτρο Γκουνούση για το 23ο θέμα της ημερήσιας διάταξης

θ) Παναγίτσας κ. Γεώργιο Παπαδόπουλο για τα 15ο  και 23ο θέματα της ημερήσιας διάταξης

ι)  Περαίας κ. Θεμιστοκλή Καρυδόπουλο για τα 2ο  και 23ο θέματα της ημερήσιας διάταξης

ια) Πλατάνης κ. Γεώργιο Μπουρδάνη για το 23ο θέμα της ημερήσιας διάταξης

ιβ) Ριζαρίου κ. Ευστάθιο Καλλιανίδη για το 23ο θέμα της ημερήσιας διάταξης

ιγ) Σωτήρας κ. Χρήστο Δούμτση για το 23ο θέμα της ημερήσιας διάταξης

ιδ) Φλαμουριάς κ. Δημήτριο Τότλη για το 23ο θέμα της ημερήσιας διάταξης

Σας προσκαλούμε στο Δημαρχείο Έδεσσας σε συνεδρίαση την Παρασκευή 27 Απριλίου 2012 και ώρα 19.00 για συζήτηση και λήψη απoφάσεων στα παρακάτω θέματα της ημερήσιας διάταξης:

1. Έγκριση Πρωτόκολλου Οριστικής Παραλαβής έργου: «Ασφαλτόστρωση οδών Άρνισσας»
  2. Έγκριση Πρωτόκολλου Οριστικής Παραλαβής έργου: «Ασφαλτοστρώσεις οδών εντός οικισμών Περαίας & Κάτω Γραμματικού»
  3. Έγκριση 2ης Παράτασης συμβατικής προθεσμίας έργου: «Βελτίωση δικτύου πυρασφάλειας συνοικίας Βαρόσι»
  4. Έγκριση 1ου Α.Π.Ε. έργου «Διάφορα ηλεκτρολογικά έργα σε κοινόχρηστους χώρους του Δήμου Έδεσσας»
  5. Αίτηση Φάλκα Αικατερίνη – Φάλκα Χρήστου για προσκύρωση καταργούμενης κοινόχρηστης έκτασης σε ιδιοκτησίας τους.
  6. Αίτηση Κωνσταντίνου Χρυσαφίδη για προσκύρωση καταργούμενης κοινόχρηστης έκτασης σε ιδιοκτησία του.
  7. Υποβολή πρότασης με τίτλο “Balkan castle-cities routes” με το ακρωνύμιο  “VAROS-i” από κοινού με το Δήμο Prilep της πΓΔΜ στην 2η Πρόσκληση του Προγράμματος της Ευρωπαϊκής Εδαφικής Συνεργασίας.
  8. Υποβολή πρότασης με τίτλο “Village life quality and products” με το ακρωνύμιο “VILL-AGE.Q” από κοινού με το Δήμο Mogila της πΓΔΜ στην 2η Πρόσκληση του Προγράμματος της Ευρωπαϊκής Εδαφικής Συνεργασίας.
  1. Υποβολή πρότασης με τίτλο “Balkan water routes” με το ακρωνύμιο “B-WATER” από κοινού με το Δήμο Kavadarci της πΓΔΜ στην 2η Πρόσκληση του Προγράμματος της Ευρωπαϊκής Εδαφικής Συνεργασίας.
  2. Συγκρότηση επιτροπής για την παρακολούθηση και παραλαβή της «Προμήθειας και εγκατάστασης εξοπλισμού για την αναβάθμιση πολυχώρου πολιτισμού Μ. Αλέξανδρος»
  3. Τροποποίηση Ρυμοτομικού σχεδίου Έδεσσας Ο.Τ. 39 για την άρση απαλλοτρίωσης τμήματος οικοπέδου χαρακτηρισμένου ως ΚΤΕΛ.
  4. Σύναψη προγραμματικής σύμβασης μεταξύ του Δήμου Έδεσσας και της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας για την εκτέλεση του έργου: «Κατασκευή αρδευτικού αγωγού στο Μεσημέρι Δ. Έδεσσας».
  5. Σύναψη προγραμματικής σύμβασης μεταξύ του Δήμου Έδεσσας και της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας για την εκτέλεση του έργου: «Αποκατάσταση αρδευτικού δικτύου στα Καισαριανά Δήμου Έδεσσας».
  6. Έγκριση δαπάνης συγκέντρωσης στοιχείων για τη συμμετοχή του Δήμου στο πρόγραμμα City Sec.
  7. Λήψη απόφασης Διοικητικής αποβολής για κατάληψη δημοτικής έκτασης στη Τ.Κ. Παναγίτσας.
  8. Λήψη απόφασης για επέκταση δικτύου Φ.Ο.Π.
  9. Απολογισμός πεπραγμένων περιόδου 2011 – 2012 διαχείρισης και εκμετάλλευσης Χιονοδρομικού κέντρου Βόρρας- Καϊμάκτσαλαν.
  10. Οικονομική επιχορήγηση της Αστικής μη κερδοσκοπικής Εταιρίας Μονάδας Φροντίδας ηλικιωμένων Έδεσσας «Ευάγγελος και Αμαλία Δίζα».
  11. Διαγραφές ποσών και επιστροφές χρημάτων από φορολογικούς καταλόγους του Δήμου Έδεσσας.
  12. Επικύρωση πρακτικών δημοπρασίας ενοικίασης ενός αγροτεμαχίου που βρίσκεται στην Τ.Κ. Άρνισσας.
  13. Ανάληψη και απόδοση της επιχορήγησης προς το Νομικό Πρόσωπο του Δήμου Κοινωνικής Προστασίας, Αλληλεγγύης και Αθλητισμού με την επωνυμία «ΕΥ ΖΗΝ».
  14. Λήψη απόφασης για κλείσιμο λογαριασμών στην Τράπεζα της Ελλάδος των πρώην Κρατικών παιδικών σταθμών και των πρώην Εθνικών αθλητικών κέντρων που μεταβιβάστηκαν στο Δήμο.
  15. Διορισμός υδρονομέων και εποπτών για την αρδευτική περίοδο έτους 2012.
  16. Έγκριση κανονισμού λειτουργίας Δημοτικού λαχανόκηπου.
  17. Έκδοση κανονιστικής απόφασης που αφορά μέτρα κυκλοφοριακής ρύθμισης στο Δ. Έδεσσας.
  18. Επιλογή από τους αιτούντες για τη χορήγηση άδειας υπαίθριου πλανόδιου εμπορίου, τύπου Β΄.
  19. Χορήγηση παραγωγικής άδειας λαϊκών αγορών στη Γεωργία Γώγου του Ιωάννη.
  20. Ανάκληση προέγκρισης άδειας υπαίθριου πλανόδιου εμπορίου του Γεωργίου Πόπτση του Χρήστου.
  21. Άδεια διενέργειας ψυχαγωγικών τεχνικών παίγνιων με παιγνιόχαρτα.
  22. Έγκριση μετάβασης του Δημάρχου στη Γκιμαράες της Πορτογαλίας για συμμετοχή του σε συνέδριο του Energy cities.
  23. Ανακοινώσεις εγγράφων.

Ο Πρόεδρος του Δ.Σ.