Πρόγραμμα του 4ου Φεστιβάλ Νέων Δήμου Έδεσσας ΄΄ Εκφράσου Ελεύθερα΄'

Τοπικό Συμβούλιο Νέων Δήμου Έδεσσας

Το Τοπικό Συμβούλιο Νέων Δήμου Έδεσσας σας παρουσιάζει το πρόγραμμα του 4ου Φεστιβάλ Νέων Έδεσσας ΄΄ Εκφράσου Ελεύθερα΄΄, ως εξής:

ΗΜΕΡΑ

ΩΡΑ

ΧΩΡΟΣ

ΠΑΡ/ΣΕΙΣ

Σάββατο

8 Σεπτεμβρίου

11 π.μ.

Φυσιολατρικός – Φιλοζωικός περίπατος στα μονοπάτια της Έδεσσας.

Αναχώρηση

Πλ.στουγιαννάκη

Κυριακή

9 Σεπτεμβρίου

11 π.μ. – 12 μ.μ.

Badminton

Πλ.στουγιαννάκη

5 μ.μ. – 7 μ.μ.

Taekwondo

9 μ.μ.

΄΄ Ο χορός της παράδοσης και του σήμερα΄΄

Δευτέρα

10 Σεπτεμβρίου

9.30 μ.μ

Συναυλία με τον Νίκο Μακρόπουλο

Θέατρο Γαβαλιώτισας

Διοργάνωση: Τοπικό Συμβούλιο Νέων Δήμου Έδεσσας

Με την υποστήριξη: Δήμος Έδεσσας

ΔΗ.ΚΕ.ΔΕ

Α.Σ Εδεσσαϊκος

Περιφερειακή Ενότητα Πέλλας

Συμμετέχουν οι σύλλογοι :

Σύλλογος Ποντίων Έδεσσας ΄΄ Άγιος Θεόδωρος Γαβράς΄΄,  Φιλοπρόοδος Σύλλογος Έδεσσας Μ. Αλέξανδρος,  Φίλοι Παραδοσιακής Μουσικής και Χορού, Lating και tango event,  Σύλλογος badminton, Α.Σ  taekwondo Έδεσσας, Σύλλογος Φιλόζωων Έδεσσας.

Σχετικά με την διοργάνωση των τριήμερων εκδηλώσεων, ο πρόεδρος του Τοπικού Συμβουλίου Νέων Δήμου Έδεσσας Αντώνης Μπουρδάνης, έκανε την παρακάτω δήλωση:

΄΄ Για άλλη μια χρονιά πιστεύω ότι προετοιμαστήκαμε όσο καλύτερα γινόταν, έτσι ώστε να παρουσιάσουμε στην τοπική κοινωνία το τριήμερο φεστιβάλ νεολαίας.

Παρά τις δύσκολες οικονομικές συνθήκες, αλλά και τις δυσκολίες που βιώνει κάθε οικογένεια στον τόπο μας, εμείς επιμένουμε στην γιορτή της νεολαίας, η οποία τώρα όσο ποτέ άλλοτε οφείλει να είναι αισιόδοξη για το μέλλον, αγωνιζόμαστε δυναμικά στο παρόν.

Η υψηλή ανεργία, αλλά και γενικότερα τα πολλά προβλήματα που βρίσκουμε μπροστά μας, πρέπει να μας δυναμώσουν και να μας ενεργοποιήσουν στην κατεύθυνση της διεκδίκησης δικαιωμάτων, αλλά και της κοινωνικής προσφοράς.

Η Έδεσσα, όλος ο Δήμος μας, αξίζει να έχει μπροστά τη νεολαία, γι΄αυτό και ζητώ απ΄όλους να μας δώσουν τις ευκαιρίες που μας αναλογούν. Στην πράξη όμως και όχι στα λόγια, είναι καιρός να διαπιστώσουν, ότι και εμείς μπορούμε να καταφέρουμε πολλά.

Σε ότι αφορά τις ίδιες τις εκδηλώσεις, αποτελούν για άλλη μια χρονιά την κορύφωση των δραστηριοτήτων μας, αλλά και την αρχή για την δημιουργία νέων δράσεων, προς όφελος της νεολαίας και της τοπικής μας κοινωνίας.

Καλώ τις νέες και τους νέους να συμμετέχουν σ΄αυτές και στη συνέχεια να πλαισιώσουν το Τοπικό Συμβούλιο Νέων.

Γιατί θέλουμε να γίνουμε περισσότεροι σ΄αυτές τις κρίσιμες ώρες για τον τόπο μας.

Κλείνοντας να ευχαριστήσω την Δημοτική Αρχή, που για άλλη μια χρονιά είναι αρωγός στην διοργάνωση αυτών των εκδηλώσεων.

Ο Πρόεδρος

ΤΟ.ΣΥ.Ν Δήμου Έδεσσας