ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΥΓΚΛΗΣΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΠΡΟΣ

1. Τον Δήμαρχο Έδεσσας

2. Τα Μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου

3. Τον Πρόεδρο της Δημοτικής Κοινότητας Έδεσσας για τα 3ο, 5ο, 6ο και 9ο θέματα της ημερήσιας διάταξης

4. Όλους τους Προέδρους Τοπικών Κοινοτήτων για το 2ο θέμα της ημερήσιας διάταξης και για τα υπόλοιπα όπως παρακάτω:

α) Αγίου Αθανασίου κ. Βασίλειο Νάντση για το 7ο θέμα της ημερήσιας διάταξης

β) Άρνισσας κ. Κυριάκο Χατζηγεωργούδη για το 7ο θέμα της ημερήσιας διάταξης

γ) Γραμματικού κ. Νικόλαο Μούκα για το 7ο θέμα της ημερήσιας διάταξης

δ) Καρυδιάς κ. Γεώργιος Παύλου για το 8ο θέμα της ημερήσιας διάταξης

ε) Παναγίτσας κ. Γεώργιο Παπαδόπουλο για τα 7ο και 13ο θέματα της ημερήσιας διάταξης

στ) Περαίας κ. Θεμιστοκλή Καρυδόπουλο για το 7ο θέμα της ημερήσιας διάταξης

ζ) Πλατάνης κ. Γεώργιο Μπουρδάνη για το 4ο θέμα της ημερήσιας διάταξης

η) Ριζαρίου κ. Ευστάθιο Καλλιανίδη για τα 11ο και 12ο θέματα της ημερήσιας διάταξης

θ) Σωτήρας κ. Χρήστο Δούμτση για το 10ο θέμα της ημερήσιας διάταξης

ι) Φλαμουριάς κ. Δημήτριο Τότλη για το 4ο θέμα της ημερήσιας διάταξης

Καλείστε να προσέλθετε στη δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, που θα διεξαχθεί στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Καταστήματος την Παρασκευή 28 Δεκεμβρίου 2012 και ώρα 17.30΄ για συζήτηση και λήψη αποφάσεων στα παρακάτω θέματα της ημερήσιας διάταξης:

1. Συγκρότηση Δημοτικής Επιτροπής Διαβούλευσης (άρθρο 76 Ν. 3852/2010).

2. Ψήφιση του σχεδίου στρατηγικού σχεδιασμού του Επιχειρησιακού Προγράμματος 2013 - 14.

3. Διάλυση σύμβασης του έργου: «Διαμόρφωση και ανακατασκευή πεζοδρομίων για τη δημιουργία προσβάσιμης αλυσίδας στην πόλη της Έδεσσας».

4. Παράταση συμβατικής προθεσμίας εκτέλεσης του έργου «Αναπλάσεις κοινοχρήστων χώρων».

5. Παράταση συμβατικής προθεσμίας εκτέλεσης του έργου «Συντήρηση – Επισκευή Δημοτικών κτιρίων».

6. Έγκριση Πρωτοκόλλου Οριστικής Παραλαβής του έργου «Αποκατάσταση μηχανολογικού εξοπλισμού υδρόμυλων Έδεσσας και αποκατάσταση Μπατανίου».

7. Έγκριση 1ου Ανακεφαλαιωτικού Πίνακα Εργασιών και 1ου Πρωτοκόλλου Κανονισμού Τιμής Μονάδας Νέων Εργασιών του έργου «Ασφαλτόστρωση δρόμων Τ.Κ. Βεγορίτιδας».

8. Έγκριση 1ου Ανακεφαλαιωτικού Πίνακα Εργασιών και παράταση συμβατικής προθεσμίας εκτέλεσης του έργου «Στεγανοποίηση φράγματος Κερασιάς στη θέση ¨Σέρκουβι¨ Δήμου Έδεσσας».

9. Λήψη απόφασης για κοπή δένδρου ή μη, μετά από εισήγηση της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής, για λόγους υγείας πολίτη.

10. Εκμίσθωση δημοτικών αγροτεμαχίων στην Τ.Κ. Σωτήρας.

11. Αίτηση του Ιωάννη Τσακιρίδη για μείωση μισθώματος αγροτεμαχίου στη θέση «ΤΟΥΡΟΒΟ» της Τ.Κ. Ριζαρίου.

12. Αίτηση του Δαμιανού Κατικαρίδη για μείωση μισθώματος αγροτεμαχίου στην Τ.Κ. Ριζαρίου.

13. Αίτηση του Γεωργίου Τοκατλίδη για μείωση μισθώματος ξενοδοχείου που βρίσκεται στην κτηματική περιοχή Ζέρβης.

14. Έγκριση προμήθειας ενός επιβατικού αυτοκινήτου από το ελεύθερο εμπόριο, για τις ανάγκες της Δημοτικής Αστυνομίας

15. Διαγραφές ποσών και επιστροφές χρημάτων από φορολογικούς καταλόγους του Δήμου Έδεσσας.

16. Ανάληψη και απόδοση της επιχορήγησης προς το Νομικό Πρόσωπο του Δήμου Κοινωνικής Προστασίας, Αλληλεγγύης και Αθλητισμού με την επωνυμία «ΕΥ ΖΗΝ».

17. Έγκριση δαπανών για τη μετάβαση του Δημάρχου στο συνέδριο της ΚΕΔΕ στην Αθήνα και σε συνάντηση με τον Γ.Γ. του Υπουργείου Παιδείας.

18. Οικονομική ενίσχυση δημότη.

19. Έγκριση της υπ΄αριθμ. 108/2012 απόφασης του Διοικητικού Συμβουλίου της ΔΗ.Κ.Ε.Δ.Ε. με θέμα «Έγκριση Ισολογισμού και Αποτελεσμάτων χρήσεως οικον. έτους 2011» και ορισμός ορκωτών ελεγκτών για τη χρήση 2012.

20. Έγκριση της υπ΄αριθμ. 109/2012 απόφασης του Διοικητικού Συμβουλίου της ΔΗ.Κ.Ε.Δ.Ε. με θέμα «Κατάρτιση και ψήφιση προϋπολογισμού οικ. έτους 2013 και εισηγητική έκθεση χρηματοδότησης με βάση το άρθρο 259 του Ν. 3463/06 όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 14 του άρθρου 10 του Ν. 4071/12».

21. Έκδοση σχετικού ψηφίσματος σύμφωνα με την υπ΄αριθμ. 121/1-10-2012 απόφαση της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Κοινοτήτων (ΚΕΔΕ), που αφορά στην υλοποίηση – μετεξέλιξη προγράμματος «Βοήθεια στο σπίτι».

22. Αντικατάσταση μελών του Διοικητικού Συμβουλίου της ΔΗ.Κ.Ε.Δ.Ε..

23. Έγκριση της υπ΄αριθμ. 63/2012 απόφασης του Διοικητικού Συμβουλίου της Δ.Ε.Υ.Α.Ε. με θέμα «Έγκριση τροποποίησης του κανονισμού λειτουργίας δικτύων ύδρευσης της Δ.Ε.Υ.Α.Ε.».

24. Έγκριση της υπ΄αριθμ. 64/2012 απόφασης του Διοικητικού Συμβουλίου της Δ.Ε.Υ.Α.Ε. με θέμα «Έγκριση τροποποίησης του κανονισμού λειτουργίας δικτύων αποχέτευσης της Δ.Ε.Υ.Α.Ε.».

25. Έγκριση της υπ΄αριθμ. 77/2012 απόφασης του Διοικητικού Συμβουλίου της Δ.Ε.Υ.Α.Ε. με θέμα «Έγκριση τροποποίησης του οργανισμού εσωτερικής υπηρεσίας της Δ.Ε.Υ.Α.Ε.».

26. Έγκριση της υπ΄αριθμ. 74/2012 απόφασης του Διοικητικού Συμβουλίου της Δ.Ε.Υ.Α.Ε. με θέμα «Ορισμός Τιμολογιακής Πολιτικής ύδρευσης – αποχέτευσης για τον πρώην Δήμο Βεγορίτιδας».

27. Έγκριση της υπ΄αριθμ. 72/2012 απόφασης του Διοικητικού Συμβουλίου της Δ.Ε.Υ.Α.Ε. με θέμα «Λήψη αποφάσεων (για πρόστιμα και τέλη) σε θέματα των υπό τροποποίηση κανονισμών λειτουργίας δικτύων ύδρευσης – αποχέτευσης της Δ.Ε.Υ.Α. Έδεσσας».

28. Ανάκληση της υπ΄αριθμ. 252/2012 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου, με θέμα «Έγκριση ανάθεσης εκπόνησης μελέτης για την ενεργειακή απόδοση και την έκδοση Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης του κτιρίου ¨Ψηλός βράχος¨».

29. Εκλογή δύο δημοτικών συμβούλων της μειοψηφίας για τη συμμετοχή τους στη σύνθεση της Εκτελεστικής Επιτροπής, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 2 του άρθρ. 11 του Ν. 4018/2011.

30. Χορήγηση παραγωγικής άδειας λαϊκών αγορών.

31. Ανακοινώσεις εγγράφων.

Μέχρι την ημέρα της συνεδρίασης, τις εργάσιμες ημέρες και ώρες, μπορείτε να επισκεφθείτε το Γραφείο της Γραμματείας Δημοτικού Συμβουλίου και να ενημερωθείτε σχετικά.

Ο Πρόεδρος του Δ.Σ.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Ν. ΓΚΙΟΥΡΟΣ